Czy wybierzesz huśtawkę marzeń

Czy wybierzesz huśtawkę marzeń?

Zamknij oczy i przypomnij sobie te beztroskie chwile z dzieciństwa. Te, w których beztrosko bujasz się na huśtawce. Nie liczyło się nic poza tym wewnętrznym spokojem. Teraz wyobraź sobie, jak wyglądała ta huśtawka. Masz ten obraz? No to teraz zweryfikujmy go z planami na przyszłość. Czy jeśli kiedyś będziesz mieć własny ogród, czy właśnie taką huśtawkę zbudujesz swoim dzieciom?

Drobny przegląd po huśtawkach

W teorii huśtawka jest urządzeniem mechanicznym umożliwiającym tak zwane „huśtanie”. Czynność ta polega na wprawianie ciała w ruch wahadłowy. Żeby tego dokonać, huśtawki muszą Składać się ze stałego punktu podparcia, ramienia wahadła oraz siedziska. Z tych trzech elementów składa się każda huśtawka. Jednak to w ich kombinacjach tkwi cała różnorodność huśtawek.

Daj mi punkt podparcia, a ja zrobię ci huśtawkę

Punkt podparcia lub miejsce zawieszenia huśtawki. Jest najbardziej problematyczną częścią huśtawki. Dlatego że nie każdy ma tyle miejsca, nie w każdym ogródku rośnie drzewo z odpowiednio położoną gałęzią. Wiec od początku. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest korzystanie z przytoczonych dobrodziejstw natury. Należy znaleźć gałąź na tyle gruba, aby utrzymała masę ciała w bujaniu. Druga opcja jest stworzenie stelażu. W tej roli dobrze sprawdzają konstrukcje metalowe oraz z drewnianych bali. W ich przypadku należy zadbać o wytrzymałość, jak również o stabilność konstrukcji.

Co lepsze co trwalsze?

Gdy już ustalimy, gdzie zawiśnie nasza huśtawka. Nadchodzi czas na decyzje, z jakiego materiału należy wykonać ramie wahadła. Nasz wybór z reguły dotyczyć będzie czy skorzystamy ze sznura, czy z łańcucha. Oba rozwiązania mają wady i zalet, ale to jest oczywiste. Sznury szczególnie własnoręcznie plecione ze sznurków od snopowiązałki są tanie. Nie rdzewieją oraz nie hałasują. Za wady policzyć możemy wytrzymałość. Sznur może się przetrzeć i w niespodziewanym momencie zerwać. Jest on również nieodporny na warunki atmosferyczne. Przez co po kilku sezonach może spróchnieć i również się zerwać. Podstawową zaletą łańcucha jest wytrzymałość i trwałość. Huśtawki z łańcuchem mogą służyć wiele lat i często inne elementy się zniszczą, zanim łańcuch będzie zużyty. Łańcuch niestety są stosunkowo głośnie, przy każdym ruchu będziesz słyszeć charakterystyczny dźwięk ocierania się ogniw, drugi problem to rdza, która prędzej czy później się pojawi.

Czy siedzenie jest ważne, gdy robisz huśtawkę?

Z jednej strony tak przecież liczy się komfort. Chociaż drugiej można przywołać obrazy huśtawek nad wodą. Gdzie wystarczy, aby sznur został zakończony supłem. Wracając do komfortu huśtania, siedzisko powinno być dopasowane do preferencji, wzrostu oraz siedziska huśtających się osób. Może być symetryczne z jednym centralnie, dwoma lub kilkoma miejscami przyczepienia. Co do materiału wykonania można pościć lekko wodze fantazji. Sprawdzą się jednakowo siedziska z deski, opony, ale również krzesełkowe czy nawet kanapowe znane z huśtawek ogrodowych.