Ile powinien trwać i jak powinien wyglądać zdrowy sen?

Sen w naszym życiu odgrywa niezmiernie ważną rolę. Wiele osób skarży się jednak na to, że ma z nim problemy. Te osoby albo nie mogą zasnąć, albo kilkukrotnie budzą się w nocy, albo mają problemy z porannym wstawaniem bez włączania dodatkowych drzemek. Wiedza na temat zapotrzebowania w ilość snu jest niezwykle ważna i przydaje się w dorosłym życiu, kiedy w grę wchodzi poranne wstawanie do pracy. Taka wiedza pozwala poznać własne potrzeby i możliwości. Ile zatem powinno się przesypiać? Jak długo powinien spać dorosły, a jak długo dziecko, czy osoba starsza?

Ile powinno spać małe dziecko?

Nikogo chyba nie zdziwi fakt, iż ilość snu, jaka jest nam potrzebna do prawidłowego funkcjonowania, zmienia się wraz z wiekiem. Sen ma niezwykle ważne zadanie w naszym życiu, szczególnie w jego pierwszych tygodniach po porodzie. Noworodki mogą bowiem przespać nawet cały dzień – takie zjawisko często niepokoi młodych rodziców, jednak gdy dziecko jest zdrowe i prawidłowo się rozwija, przybiera na wadze i nie ma problemów z ciągłością snu, nie ma czego się obawiać.

Długość i tryb snu zmienia się w miarę dorastania. Im człowiek starszy, tym mniej snu potrzebuje, a im młodszy, tym więcej czasu spędza w objęciach łóżka. Ilość snu stabilizuje się, kiedy kończymy lat 18, czyli wtedy, gdy wkraczamy w dorosłość. Niemniej jednak każdy organizm jest inny i ilość snu może się różnić. Ile zatem snu potrzebuje osoba dorosła, a ile emeryt?

Grupa wiekowa ma znaczenie – sen poprawia komfort życia

Przeciętny młody dorosły potrzebuje mniej więcej 7-8 godzin snu, czyli tyle samo, co statystyczny czterdziestolatek. Problem pojawia się, kiedy osiągamy wiek podeszły, czyli w okolicach sześćdziesiątki wzwyż. Czas snu u emerytów waha się pomiędzy 4-6 godzin, z wiekiem poziom melatoniny spada, więc te osoby mają trudność, aby przeleżeć w łóżku pełnych 8 godzin. Taka mała ilość snu uzależniona jest również od trybu życia emeryta, w niektórych przypadkach tak mała ilość snu, może oznaczać jednak dużo większe problemy, jednak te osoby nierzadko bagatelizują ten problem, twierdząc, że nie potrzebują aż tyle snu. Niemniej jednak zaburzenia snu warto konsultować z lekarzem.

Jak zatem zadbać o dobry sen, aby nie budzić się w nocy i przesypiać tyle, ile się powinno? Dobry rozwiązaniem jest wietrzenie pomieszczenia przed snem oraz odpowiednia temperatura pomieszczenia. Człowiekowi lepiej się śpi, jeżeli w pokoju jest nieco chłodniej, zbyt wysoka temperatura może jedynie wzmocnić problem z zaśnięciem.

Zdrowy sen – istotny wpływ na zdrowie

Prawidłowa ilość snu, w zależności od wieku, ma istotny wpływ na nasze zdrowie. Dlaczego jeszcze odpowiednia ilość snu jest aż tak ważna? Przede wszystkim dlatego, że:

  • ma pozytywny wpływ na naszą przemianę materii,
  • poprawia pamięć i koncentrację,
  • pozytywnie wpływa na nasz nastrój,
  • pozytywnie wpływa na nasz układ immunologiczny.

Ile zatem godzin powinno się spać? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ każdy z nas ma zwykle nieco inne potrzeby. Szacuje się jednak, że optymalnie sen powinien trwać od 7 do 9 godzin (u dorosłych). Jeżeli więc czujemy w ciągu dnia zmęczenie i senność, może to oznaczać, że nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości snu, co trzeba. Warto wtedy przeanalizować swój plan dnia i może zrezygnować z czegoś na rzecz dłuższego snu – nawet jeżeli miałoby to być te kilkanaście dodatkowych minut.